Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie

Strona główna

Informacje dla Polaków pragnących emigrować do Kanady.

Emigracja do Kanady jest cały czas możliwa! Niniejszą stronicę przygotowaliśmy właśnie z myślą o osobach zainteresowanych emigracją do Kanady, aby odpowiedzieć na tzw. często zadawane pytania.

Istnieje wiele źródeł informacji na temat jak emigrować do Kanady i to zarówno po polsku jak i po angielsku czy francusku. Na początek zalecamy zajrzeć na stronicę Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie, a w szczególności na stronicę sekcji imigracyjnej. Jest tam parę odsyłaczy do kanadyjskiego Ministerstwa ds. Obywatelstwa i Imigracji: Citizenship and Immigration Canada, niestety już tylko w dwóch oficjalnych językach Kanady. W szczególności polecamy stronicę Immigrating to Canada, gdzie można przeczytać prawie wszystko na temat jakie są klasy imigrantów, jakie są programy, jakie jest prawodawstwo w tej dziedzinie, itp. Strona ta jest dostępna po angielsku i francusku.

Między innymi można tam sprawdzić, jakie posiada się szanse na uzyskanie wizy emigracyjnej w klasie "Skilled Worker" (pracownik wykwalifikowany).

Podane tam są wymagania odnośnie zawodów w Kanadzie, minimalnych kwalifikacji, ile potrzeba pieniędzy na przyjazd w zależności od wielkości rodziny, a nawet można poddać się internetowemu testowi, czy spełnia się minimalne kryteria na otrzymanie wizy. Ocenia się 6 elementów, za które można uzyskać maksimum 100 punktów:

  1. wykształcenie (maksimum 25 punktów),
  2. znajomość dwóch oficjalnych języków Kanady (angielski i francuski) (maksimum 24 punkty),
  3. ilość lat pracy w jednym z zawodów z oficjalnej listy zawodów (National Occupation Classification (NOC)) (maksimum 21 punktów),
  4. wiek (maksimum 10 punktów),
  5. posiadanie oferty pracy w Kanadzie (maksimum 10 punktów),
  6. szanse na szybkie przystosowanie do życia w Kanadzie (posiadanie rodziny w Kanadzie, dobry zawód współmałżonka, wykształcenie w Kanadzie, itp.) (maksimum 10 punktów).

Wymagane jest uzyskanie 67 punktów.

Test jest dostępny po angielsku lub po francusku (na dole strony).

Warto też zajrzeć na stronicę http://www.emigracja.pl.

Odnośnie szukania pracy w Kanadzie, pod adresem http://jobsearch.workinfonet.ca można zorientować się w ofertach pracy w danym zawodzie przeszukując na dane hasło (np. software engineer, civil engineer (czyli inżynier budowlany lub sanitarny), electrical engineer, Oracle, C++, Unix, itp.). Szukanie można zawęzić do jednej tylko prowincji lub szukać w całej Kanadzie.

Innymi ciekawymi miejscami na poszukiwanie pracy są:

Można tam także zamieścić swój życiorys i czekać na oferty pracy.

Generalnie zachęcamy także do odwiedzenia http://www.workinfonet.ca, specjalnej strony internetowej sponsorowanej przez Human Resources Development Canada (HRDC) i przeznaczonej dla Kanadyjczyków poszukujących pracy. Jest tam ponad 6000 odsyłaczy do innych stron internetowych, wszystkie podzielone na 3 główne kategorie:

  1. Career Planning
  2. Learning
  3. Employment

Prosimy także zajrzeć na http://www.kpk-ottawa.org/sip/linki.html#praca, jest tam parę ciekawych odsyłaczy odnośnie szukania pracy.

Aby oficjalnie używać tytułu inżyniera w Kanadzie trzeba być członkiem jednego z kanadyjskich prowincjonalnych stowarzyszeń inżynierów. Dla przykładu w prowincji Ontario stowarzyszeniem tym jest Association of Professional Engineers of Ontario, a w prowincji Québec Ordre des ingénieurs du Québec. Aby zostać członkiem tych stowarzyszeń, trzeba na ogół zdać od 3 do 5 egzaminów zawodowych, zależnie od doświadczenia. Dla pocieszenia możemy podać, iż znamy parę przypadków zwolnień od obowiązku zdawania egzaminów, były to osoby posiadające około 10 lat doświadczenia w pracy w inżynierii w Polsce lub poza granicami kraju i które ukończyły jedną z bardziej znanych uczelni technicznych w Polsce. Wszystkie informacje można dostać w Association of Professional Engineers of Ontario na stronie zatytułowanej Registration.

Aby pracować w zawodzie inżyniera nie trzeba koniecznie być członkiem stowarzyszeń inżynierów, jedynie nie wolno używać tytułu inżyniera oraz nie wolno podpisywać żadnych planów budowlanych. Jeśli więc nie jest się inżynierem budowlanym lub elektrycznym, a np. komputerowym, nie trzeba wcale ubiegać się o przynależność do tych stowarzyszeń. Znamy wiele przypadków polskich inżynierów pracujących w swoim zawodzie i nie będących członkami stowarzyszeń inżynierów. Plany budowlane, które przygotowują, są po prostu sprawdzane i podpisywane przez zarejestrowanych inżynierów, ich kolegów lub szefów. Każdy przypadek jest osobny i trudno nam generalizować.

Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, oddział w Ottawie, nie ma niestety możliwości sponsorowania Polaków pragnących emigrować do Kanady. Natomiast dla nowych przybyszów w regionie Ottawy służymy dobrą radą i pomocą np. przy szukaniu mieszkań, uzyskaniu Social Insurance Number (SIN), karty zdrowia, redagowaniu i drukowaniu życiorysu, itp. Zawsze znajdziemy chwilkę czasu dla potrzebującego kolegi czy koleżanki aby przeczytać życiorys, podpowiedzieć gdzie zacząć poszukiwania pracy, itp.

Życzymy owocnych poszukiwań internetowych.

Zarząd SIP, Ottawa

Początek strony