Wine and Cheese Party

Obrady Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Domu Polskim przy ul. 207 Beverly Street w Toronto dobiegają końca.

O godz. 18:00 rozlega się kolejny telefon przypominający uczestnikom Zebrania SIP o przygotowanej kolacji w Konsulacie Polskim.

Uczestnicy zebrania pośpiesznie opuszczają salę obrad i udają się do Konsulatu RP. Piękny architektonicznie budynek konsulatu oraz wspaniała lokalizacja nad jeziorem zwracają szczególną uwagę uczestników spotkania. Na dziedzińcu roztacza się widok wspaniałych, różnokształtnych bukszpanów, otaczających aleję wiodącą ku wejściu.

Mijając recepcję wchodzimy do sali, w której czekają już na przybyłych gości Konsul RP oraz gospodarze spotkania w Toronto. Inż. Antoni Gaszyński, prezes SIP w Toronto, wita serdecznie przybyłych gości oraz obecnego Konsula RP, przybyłego od niedawna do Konsulatu w Toronto. W swoim powitalnym przemówieniu prezes torontońskiego SIP-u podkreśla znaczenie dobrze układających się wzajemnych stosunków między Konsulatem i organizacjami polonijnymi, ogromną życzliwość i serdeczność, wyraża chęć kontynuowania dalszej współpracy oraz składa podziękowanie przedstawicielom konsulatu za udostępnienie budynku Konsulatu oraz przygotowanie tak wspaniale wyglądającego poczęstunku.

Następnie zabiera głos Konsul RP w Toronto. Wita serdecznie przybyłych przedstawicieli okręgowych związków SIP z Toronto i okolic oraz z bardziej odległych miast jak: Kitchener - Waterloo, Ottawy i Montrealu jak również pozostałych gości.

Po krótkiej prezentacji, Konsul podkreśla swoje pozytywne doświadczenie we współpracy z organizacjami polonijnymi podczas swojego poprzedniego pobytu w Belgii. Rozbrzmiewają słowa zachęty i optymizmu do dalszej współpracy.

Na zakończenie pan Konsul zaprasza zebranych gości do wspólnego toastu oraz przygotowanej wykwintnej kolacji. Widok pięknie zastawionych stołów budzi zachwyt wśród zebranych gości. Wśród zimnych przekąsek znajduje się smakowity pasztet, doskonałe sery, polskie kabanosy, tradycyjne śledziki oraz inne dodatki, a wśród nich znakomite oliwki. Nie zabrakło również deseru jakim są świeże pączki wraz z kawą.

Rozpoczęły się wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń i poglądów.

Niezwykle ciekawa dekoracja wnętrz Konsulatu dodaje szczególnej atmosfery temu spotkaniu. Bogata kolekcja obrazów polskich artystów przekazanych dla Konsulatu RP przez jednego z kolekcjonerów budzi wyjątkowe zainteresowanie i podziw gości.

Spotkanie trwa do późnych godzin wieczornych.

Jadwiga Janeczek
16.10.1999 r.

Początek strony