KANADA W KOSMOSIE

We wtorek, 26 stycznia 1999 r., odbyła się prezentacja pana dr A. Macieja Jabłońskiego, pracownika Canadian Space Agency (CSA) na powyższy temat. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o rozmiarach zaangażowania Kanady w sprawy kosmosu. Kolega Jabłoński przekazał również kilka ciekawostek, które nie są znane ogółowi. Sama Agencja zatrudnia bezpośrednio jedynie około 350 osób. Ale około 80% budżetu CSA jest realizowane w drodze kontraktów dla innych firm i instytucji. Przemysł kosmiczny w Kanadzie zatrudnia około 5000 osób. 255 różnych organizacji jest bezpośrednio włączone w te sprawy.

Mieliśmy okazję dowiedzieć się trochę szczegółów o obecnie budowanej wielkiej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (zaangażowanych 16 krajów) oraz o kilku projektach, w których mówca był bezpośrednio związany Wszyscy słyszeliśmy o "Canadarm", ale to nie jest jedyny projekt, w którym Kanada ma duży wkład. Kanada znana jest z satelitów komunikacyjnych, oraz różnych badań naukowych w kosmosie (plazma, zanieczyszczenie, Canadian Space Vision System, przemysł kosmiczny).

Kilka lokalnych firm jest związanych z przemysłem kosmicznym, jak CAL, czy Calian Technologies.

Dodatkowo pokazany był program "5th Estate", który mówił o kosztach i opłacalności budowania tej ogromnej Międzynarodowej Stacji, której budowa "pożera" ogromne fundusze, które mogłyby być wydatkowane na inne rodzaje badań. Był to program pokazujący kontrowersje związane z tym programem kosmicznym Stacji. Szkoda, że posłuchać te ciekawe sprawy przyszło jedynie 30 osób.

Akcent polski: daje się zauważyć w ostatnim czasie coraz więcej nazwisk i publikacji (w dziedzinie kosmosu) z Polski.

Czesław Piasta

Początek strony