BYLIŚMY W ARCHIWUM

Dom kanadyjskich danych, nowoczesna świątynia pamięci narodowej, wspaniała technologia służąca narodowym skarbom kanadyjskim. Takimi i podobnymi określeniami można zilustrować oddany do użytku w 1996 roku nowy obiekt National Archives of Canada, Gatineau Preservation Centre. Zlokalizowany w centrum Gatineau (Quebec), na granicy między jego handlowo-przemysłową, a mieszkalną infrastrukturą, niewątpliwie rzuca się w oczy z daleka, zwracając uwagę głównie oryginalnością i prostotą swojej sylwetki architektonicznej.

Spróbujmy ocenić sami niektóre, charakterystyczne wskaźniki tego fantastycznego obiektu, tak pod względem użytkowym, jak i technicznym. Koszty budowy zamknęły się kwotą 89 mln dolarów, natomiast przemieszczenie zasobów archiwalnych z innych obiektów i ich rozlokowanie w nowym miejscu kosztowało 18 mln dolarów. Podziwiając kunszt i wysiłek architektów, konstruktorów i innych twórców tego przedsięwzięcia warto pamiętać, że obiekt ten technicznie zaprojektowany został na co najmniej 500 lat używalności. W trakcie budowy zużyto m. in. 10 000 ton betonu, 1200 ton nierdzewnej stali, tysiące metrów kwadratowych szkła, zainstalowano 1700 pali fundamentowych oraz ultranowoczesne systemy energetyczne i termiczne, gwarantujące optymalne warunki przechowywania.

Sercem budynku jest blok 48 pomieszczeń składowych, każdy o powierzchni 350 metrów kwadratowych nad którym wybudowano tzw. "wioskę artystycznych laboratoriów". W niej odbywa się pielęgnacja i konserwacja archiwaliów, przede wszystkim akt i dokumentów publicznych, prac z dziedziny sztuki, materiałów audio-wizualnych, itp. Gromadzi się wszystko, co ma wartość archiwalną z zakresu działalności Rządu Federalnego, poszczególnych kompanii biznesowych, organizacji politycznych i społecznych, a także przedmioty mające taka wartość, a należące do indywidualnych mieszkańców, którzy odegrali szczególną rolę w rozwoju Kanady.

Ta masa gromadzonych informacji ma posłużyć współczesnym Kanadyjczykom w lepszym zrozumieniu złożoności i osobliwości społeczeństwa i cywilizacji, z którymi się identyfikują. Należycie zabezpieczone skarby archiwalne mają chronić narodową pamięć, a jej spuściznę przekazać przyszłym pokoleniom.

P.S. Dziesięcioosobowa grupa członków naszego, ottawskiego oddziału SIP, w dniu 15 października 1997 roku, wzięła udział w bardzo interesującej wycieczce poznawczo-naukowej do National Archives of Canada, Gatineau Preservation Centre. Dyrektor tej placówki, pani Terresa McIntosh, w sposób wyjątkowo profesjonalny i serdeczny, zaprezentowała zafascynowanym uczestnikom wycieczki ten ciekawy obiekt, a odpowiadając na liczne pytania przybliżyła im wydatnie problematykę archiwistyki.

Krzysztof Jaentschke, uczestnik wycieczki

Początek strony