Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie

KAKTUSY

Zbliża się prawdziwa wiosna, a z nią większe zainteresowanie hodowlą roślin. Dlatego też Stowarzyszenie Inżynierów Polskich Oddział w Ottawie przy współudziale Stowarzyszenia Twórców Ottawskich zaprosiło wszystkich mieszkańców Ottawy i okolic na spotkanie z Bogdanem Gawrońskim, znanym hodowcą kaktusów. Spotkanie to, ilustrowane przezroczami, miało miejsce dnia 19 kwietnia 2005 w Domu Polskim SPK. Zainteresowani, których przybyło około 20, mogli liczyć na fachowe porady odnośnie hodowli tych interesujących roślin. Pan Bogdan przyniósł parę ciekawych eksponatów i wszyscy zebrani naocznie mogli się przekonać o dużych umiejętnościach hodowlanych naszego prelegenta.

Kaktusy i inne sukulenty to rośliny szczególnie polecane do dekoracji mieszkań, których właściciele mają problem z częstym podlewaniem roślin. Różnorodność form i gatunków daje wiele możliwości tworzenia kompozycji z kaktusów we wnętrzu, a także na tarasie lub balkonie. Lubią one silnie nasłonecznione miejsca, ale mogą także rosnąć w jasnych miejscach, do których słońce nie dociera bezpośrednio. Latem potrzebują 20-30 stopni, zimą zaś wymagają chłodu, nawet 5-8 stopni. W czasie wegetacji podlewa je się obficie, ale tak, aby w podstawce nie gromadziła się woda. Podczas upałów można je zraszać, zimą rzadko lub wcale. Latem powinno się je nawozić specjalną odżywką dla kaktusów. Kaktusy przesadzamy zazwyczaj na wiosnę. Mniejsze sadzimy po kilka razem do skrzynek, większe pojedynczo do doniczek albo szerokich, niskich, okrągłych misek.

Jeśli ktoś chce kolekcjonować i z powodzeniem uprawiać kaktusy, musi im stworzyć przynajmniej minimalne warunki do życia. Kaktusy mimo swoich dużych zdolności przystosowawczych muszą mieć do prawidłowego rozwoju dostateczną ilość światła, wody, ciepła i pokarmu, gdyż w przeciwnym wypadku słabo rosną, chorują i czasem giną. W amatorskiej hodowli kaktusów występują w zasadzie cztery metody uprawy: a) na parapecie okiennym, b) w inspekcie zimnym lub ogrzewanym, c) w szklarni zimnej lub ogrzewanej oraz d) bezpośrednio na dworze.

Spotkanie zakończyło się, jak zwykle, na dyskusjach przy kawie, soczkach i ciastkach, a pytaniom nie było widać końca.

Lidia Zielińska

Początek strony