Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie

Legendarny pilot-oblatywacz uhonorowany -
Park Janusza Żurakowskiego został otwarty.

Polonia dziękuje panu Januszowi z całego serca!

Zdjęcia

Makieta samolotu Avro wzbijającego się w niebo, granitowy pomnik pierwszego pilota tej maszyny i kolorowy tłum mieszkańców Barry's Bay to były główne akcenty uroczystości ustanowienia Parku im. Janusza Żurakowskiego w centrum miasteczka Barry's Bay w malowniczej dolinie Madawaska w prowincji Ontario.

Madawaska Valley, czyli Dolina Madawaska jest pierwszym miejscem polskiego osadnictwa w Kanadzie. Polscy osadnicy, głownie z Kaszub osiedlili się tutaj w 1863 roku. Tutaj powstały, na ontaryjskich Kaszubach, miejscowości Wilno i Barry's Bay. Tutaj mają miejsce obozy harcerskie młodzieży z Toronto i Ottawy. Tutaj mieszka wiele polskich rodzin.

Dnia 26 lipca 2003 w Barry's Bay miała miejsce bardzo podniosła uroczystość. W samym centrum miasteczka otwarto bowiem Park Janusza Żurakowskiego. Jest to jeden z nielicznych parków otwartych za życia swego imiennika, gdzie umieszczono nie tylko jego pomnik wykonany w granicie, ale także makietę samolotu, którego pierwszy lot (25 marca 1958 roku) wykonał będąc wówczas szefem pilotów doświadczalnych firmy Avro.

Janusz Żurakowski to żywa historia polskiego, angielskiego i kanadyjskiego lotnictwa. Narodowe hymny tych właśnie krajów odegrała orkiestra podczas otwarcia Parku. Odegrała je w obecności ambasadora RP, korpusu dyplomatycznego, przedstawicieli sił zbrojnych wielu krajów, entuzjastów lotnictwa, mieszkańców Doliny Madawska i Polonii. Na okres trwania uroczystości zamknięto główną ulicę, gdyż wszyscy byli w jednym miejscu: w nowym Parku Janusza Żurakowskiego.

Janusz Żurakowski - bohaterski pilot obrony Polski w 1939 roku, obrony Wielkiej Brytanii, pilot doświadczalny pierwszych odrzutowców brytyjskich i kanadyjskich, został wielokrotnie uhonorowany za swoją zawodową działalność; natomiast serce wszystkich ludzi zdobył sobie swoją niezwykłą serdecznością i skromnością.

Niewielu imigrantów zostało uhonorowanych wybiciem monety pamiątkowej. Janusz Żurakowski jest tym, którego wizerunek widnieje na kanadyjskiej monecie dwudziestodolarowej, wybitej w roku 2000.

Uroczystość otwarcia Parku zaczęła się przy pochmurnym niebie, a skończyła w ulewnym deszczu. Jak to określił jeden z mówców, był to brytyjski akcent tej uroczystości.

Pod koniec uroczystości staliśmy w tłumie przemokniętych do suchej nitki ludzi i po raz pierwszy w życiu deszcz wydał nam się czymś radosnym, czymś przyjemnym, czymś niepowtarzalnym w swojej wymowie. Może dlatego, że obok mnie, z uniesioną dumnie głową i ręką na sercu, stał jeden z obecnych pilotów doświadczalnych, a spływające po jego twarzy krople wody mieszały się ze łzami wzruszenia. Staliśmy obok siebie, on - Kanadyjczyk czczący swojego bohatera i ja - Polak robiący dokładnie to samo.

Niewiele jest w życiu okazji celebrowania wspólnych bohaterów narodowych. To była jedna z nich, niepowtarzalna, wzniosła, i dzięki panu Januszowi, bardzo serdeczna uroczystość.

Panie Januszu, za pańską życzliwość dla nas wszystkich, za pański uśmiech, za pańskie postępowanie godne naśladowania - dziękujemy z całego serca!

Bogdan Gajewski

P.S.
Jak dowiedzieliśmy się po zakończeniu całej uroczystości, uzupełnieniem Parku Żurakowskiego ma być małe, poznawcze muzeum, którego projekt jest już gotowy. Zachęcamy więc całą Polonię do finansowego wsparcia całego przedsięwzięcia. Datki prosimy przesyłać na adres:

The Żurakowski Park Project
c/o Township of Madawaska Valley, Box 1000
85 Bay Street
Barry's Bay, Ontario, K0J 1B0

Kontakt telefoniczny: (613) 756-0912

Adres internetowy:
http://zurakowskipark.madawaskavalley.on.ca/donation.htm

Zainteresowanym sylwetką Janusza Żurakowskiego polecamy stronę:
http://zurakowskiavroarrow.homestead.com

Początek strony