Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie

CO WARTO WIEDZIEĆ O SAMOCHODACH

Pogadanka pod powyższym tytułem została zaprezentowana w dniu 16 października 2001 jako druga prelekcja bieżącego sezonu. Wygłosił ją nasz nowy członek, mgr inż. Andrzej Wójtowicz, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Prelekcję rozpoczął przeglądem modeli Chryslera ze szczegółowym opisem silników. Następnie przeszedł do najnowszych modeli przyszłościowych hybrydów tj. samochodów o napędzie tak benzynowym jak i elektrycznym, podkreślając ich dużą ekonomiczność w użytkowaniu oraz niezawodność samochodu dzięki możliwości użycia jednego lub drugiego napędu. Niestety, w obecnej chwili obsługę tych samochodów można przeprowadzać tylko w autoryzowanych firmach sprzedaży, co ogranicza możność naprawy w wypadku niespodziewanej awarii.

Z uwagi na ograniczony czas i ogromną ilość modeli na rynku samochodowym, które należałoby przedstawić, prelegent przeszedł, na wniosek kol. Ludwika Cyfrackiego, do problemów praktycznych w ramach odpowiedzi na stawiane pytania. Wywiązała się ożywiona dyskusja na tematy związane z obsługą i eksploatacją samochodów. Poruszono cały wachlarz problemów począwszy od charakterystyki olejów smarowniczych, naturalnych i syntetycznych do problemów związanych z uruchamianiem samochodu w niskich temperaturach.

Żywo omawiana była sprawa żywotności samochodu w zależności od stosowania polecanej przez producentów wymiany oleju silnikowego, prawidłowego użytkowania różnych typów opon oraz stosowania okresowych przeglądów technicznych.

Pogadankę zakończyła tradycyjna kawa i ciastka, w czasie której nadal toczyła się dyskusja na uprzednio poruszone tematy.

Maria F. Zielińska

Początek strony


WSTĘP PRELEGENTA

Już od najmłodszych lat przyswajamy sobie praktyczne wiadomości o rodzinnym samochodzie, tym najbardziej osobistym środku lokomocji, od którego jesteśmy tak bardzo uzależnieni. Specjalnie w Ottawie, z uwagi na słabo rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, samochód jest wręcz niezbędnym warunkiem swobodnego poruszania się. Każdy z nas, czy jako kierowca, czy jako pasażer, będąc użytkownikiem samochodu powinien znać podstawowe zasady jego eksploatacji oraz problemy związane z nieuniknionymi poważniejszymi naprawami.

Bogactwo obecnego rynku samochodowego, rozmaitość systemów gwarancji oraz płatnych gwarancji dodatkowych przy ogromnej reklamie ze strony producentów samochodów podających często niekompletne lub wręcz fałszywe informacje, utrudnia podjęcie właściwej decyzji przy zakupie nowego pojazdu.

Mgr inż. Andrzej Wójtowicz omówi zagadnienia związane z nabyciem nowego czy używanego samochodu, gwarancjami, doborem części zamiennych oraz właściwą eksploatacją.

Wyjaśni, co można robić samemu oraz kiedy należy pojazd sprzedać i jak to zrobić najlepiej. Przedstawi również najnowsze modele samochodów z cenami (na podstawie informacji uzyskanych od sprzedawców) ze szczególnym uwzględnieniem przyszłościowych hybrydów.

mgr inż. Andrzej Wójtowicz

Początek strony


ŻYCIORYS PRELEGENTA:

Mgr inż. Andrzej Wójtowicz jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki we Wrocławiu. Miłośnik i entuzjasta motoryzacji, od młodości czytelnik i kolekcjoner popularnego czasopisma "MOTOR", pracował w rożnych gałęziach polskiego przemysłu motoryzacyjnego oraz w prywatnych firmach produkcyjnych. Posiada również duże doświadczenie jako mechanik samochodowy. Po przyjeździe do Kanady i otrzymaniu licencji mechanika samochodowego założył własną firmę Belfast Auto Service.

Początek strony