Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie Stowarzyszenie Inżynierów Polskich w Kanadzie, Oddział w Ottawie
Strona główna
Kalendarz
Statut
Zarząd Okręgu
Zarząd Główny SIP
Historia Okręgu
Zostań członkiem SIP
Sprawozdania z imprez
Odnośniki do innych stron
Koło Pań przy SIP
Wiadomości SIP Ottawa
Biuletyn
Polonia Ottawska

Jak zrobić z tej strony Twoją Home Page?

Jeśli nie masz swojej Home Page, to niech nasza strona stanie się Twoją. Może to być dobry punkt startowy do Twoich podróży po internecie.

  • Jak zrobić stronę SIP Twoją Home Page?
  • W Netscape wybierz [Edit] -> [Preferences] -> [Navigator] -> [Home Page] -> [Use Current Page].
  • W Internet Explorer wybierz [Tools} -> [Internet Options] -> [General] -> [Home Page] -> [Use Current].

Jak przeczytać nasze strony używając polskich czcionek?

Aby przeczytać nasze strony możesz użyć polskich czcionek lub wybrać wersję bez polskich czcionek.

Aby przeczytać nasze strony używając polskich czcionek wybierz Menu View > Encoding (lub Character Set) > Unicode (UTF-8).

Początek strony

Jak pisać listy elektroniczne używając polskich liter?

Windows 98, 2000 i XP:

Idź do "Start" i wybierz "Settings", "Control Panel", "Keyboard" (Windows 98 i 2000) lub "Date, Time, Language and Regional Options" (Windows XP). Następnie wybierz Tab zatytułowany "Language" (Windows 98), "Input Locales" (Windows 2000) albo wybierz "Add other languages" (Windows XP). W Windows XP kliknij na "Details", otworzy się wtedy okienko "Text Services and Input Languages". Kliknij na guzik "Add" i dodaj Polish.

UWAGA! Jeśli nie ma polskiego na liście języków do wyboru (Windows 98 i 2000), idź najpierw do "Start" i wybierz "Settings", "Control Panel", "Regional Options", Tab "General". Tam na dole w "Language settings for the system" zaznacz "Central Europe" i kliknij "Apply". Jest możliwe, że komputer poprosi o włożenie instalacyjnego CD z systemem operacyjnym Windows. Po dodaniu języków z "Central Europe", polski powinien się pokazać na liście języków do wyboru.

Po dodaniu polskiego z listy języków, w "Properties" dla Polish wybierz Polish (Programmers). Zaletą wyboru Keyboard layout Polish (Programmers) (a nie Polish (214)) jest fakt iż litery z i y są na takich samych miejscach jak w klawiaturze angielskiej. Jeśli jesteś przyzwyczajony/a do starej polskiej klawiatury, takiej jak w starych maszynach do pisania, wybierz Keyboard layout Polish (214).

Nie zapomnij zaznaczyć (check) "Enable indicator on taskbar" (Windows 98 i 2000) w celu wyświetlenia aktualnego języka w taskbar (w prawym dolnym rogu ekranu) (w Windows XP trzeba kliknąć na "Language Bar...").

Zmieniamy klawiaturę z angielskiej na polską przy użyciu lewego Alt i Shift jednocześnie (ten sposób zmiany jest ustawiony "by default", możesz go zmienić na inny). Zmiana języka klawiatury jest widoczna w "taskbar" - jeśli jest wybrany język polski, widać literki PL, jeśli angielski, EN. Można też oczywiście dodać inne języki, np. francuski.

Polskie litery specjalne w Polish (Programmers) są wyświetlane przy użyciu prawego klawisza Alt oraz odpowiedniej litery. Np. aby napisać polskie a z ogonkiem (ą) przyciśnij jednocześnie prawy Alt i a, duże A z ogonkiem (Ą): Shift + prawy Alt + a. Literę ż (z z kropką) pisze się używając litery z, a ź (z z kreską) przy użyciu x.

Otwórz Twój ulubiony program do pisania listów elektronicznych, np. Outlook, Outlook Express lub Netscape Messenger (do Netscape Messenger trzeba mieć polskie fonty). Otwórz okienko do napisania nowego listu. Przyciskając lewy Alt i Shift jednocześnie, przestaw klawiaturę na język polski. Aby Twój adresat mógł automatycznie przeczytać polskie litery poprawnie, bardzo ważne jest zaznaczenie odpowiedniego języka pisząc list. W Outlook, w menu "Format", wybierz "Language" i zaznacz Central European (ISO). W Netscape Messenger wyboru języka dokonuje się w menu "View", "Character Set". Zaznacz Central European (ISO-8859-2). Napisz list używając polskich liter (czyż nie lepiej czyta się taki list???). W ten sposób Twój adresat, o ile posiada w miarę aktualny program do odbioru listów, będzie widział polskie litery bez żadnych problemów.

Początek strony