Polski Instytut Kaszuby w Kanadzie POLSKI INSTYTUT
KASZUBY
W KANADZIE

www.kpk-ottawa.org/kaszuby

Strona główna
O nas
Historia


Main Page
Witamy na stronie Polskiego Instytutu Kaszuby!

Okolice Wilna i Barry's Bay, w powiecie Renfrew, w prowincji Ontario to malownicza kraina wzgórz i jezior, nazywana przez licznie odwiedzających Polakow "Kanadyjskie Kaszuby". Polscy Kaszubi byli tu pierwszymi osadnikami, którzy przybyli do Kanady w połowie dziewiętnastego wieku. Kiedy te malownicze tereny zostały otwarte dla ruchu turystycznego zainteresowali się tą okolicą Polacy przybyli do Kanady po drugiej wojnie światowej. Zaczęto budować domki letnie i powstal polski Ośrodek Franciszkanski i Ośrodek Harcerski.W roku 1985 został założony Polski Institytut Kaszuby, który postawił sobie za cel pracę nad podtrzymaniem polskich tradycji tych okolic i udokumentowaniem historii osadnictwa polskiego na Kanadyjskich Kaszubach.

W maju 1987 roku Instytut otrzymał w Ottawie "Charter" jako "non profit organization." Instytut należy to Oddziału Stołecznego Kongresu Polonii Kanadyjskiej i posiada 20 członków.

W roku 1991 Polski Institytut Kaszuby wydał w języku angielskim książkę pod tytułem "The Proud Inheritance - Ontarios' Kaszuby". Książka ta przedstawia historię pionierskich czasów i pozwala odkryć zakątek Kanady, gdzie przeszłość i terazniejszość splata się w urozmaiconą całość.

Zapoznaj się z naszą książką i zamów ją dzisiaj!

Początek strony